Zobaczyłam zarys dworu za rosnącymi bardzo blisko siebie drzewami. Już z daleko wyglądał imponująco. Jednak dopiero po znalezieniu się naprzeciwko niego i zobaczeniu go w całej okazałości wraz z ogromnym parkiem mogłam w pełni zachwycić się tym miejscem. Dwór mimo tego, że jest tylko parterowy sprawia wrażenie bardzo rozległego. Założony na planie prostokąta czterokolumnowym fortykiem od strony południowej dworu oraz sześcioboczną przybudówką , którą mieściła malutki salonik.
Dwór zbudowany został w XIX wieku. Przed II Wojną Światową zamieszkiwała go szlachecka rodzina Stojanowskich. Niestety, to jedyne informacje o dawnych mieszkańcach dworu. Jeszcze w 2009 zamieszkiwały dwór rodziny, którym przydzielono w dawnym dworze mieszkania komunalne. Niestety, niedługo po 2009 roku rodziny wysiedlono, nie wiadomo niestety, co było powodem wysiedlenia. Najprawdopodobniej stało się to ze względu na stan budynku, który wymaga z pewnością gruntownego remontu.
Do dworku przez cały park prowadzi aleja wierzbowa, która dzisiaj jest już częściowo zniszczona. Niestety, nie tylko on - na zdjęciach, które wykonałam wyraźnie widać, że budynek także ulega stopniowemu zniszczeniu. Elewacja dworu powoli z niego znika, wszystkie architektoniczne detale znajdujące się na zewnątrz także - kruszeją, odpadają, niszczą się. Nawet schody prowadzącego do drzwi wejściowych wyglądają coraz gorzej. Ciężko powiedzieć, ile ten budynek jeszcze zniesie, ale jego obecny stan oraz fakt, że wysiedlono stąd rodziny, które naprawdę potrzebowały dachu nad głową co nieco świadczy o jego realnym stanie i rokowaniach.
Dlaczego "Diament"? Czy to ze względu na jego piękną architekturę, położenie i otoczenie parkiem, który latem musi robić niesamowite wrażenie? Na pewno też, ale "Diament" to też nazwa spółdzielni produkcji rolnej, do którego obecnie należy dwór, a który kiedyś miał w nim pomieszczenia biurowe. Czy ktoś, kto kocha zabytki, ma wystarczającą ilość cierpliwości i przede wszystkim pieniędzy będzie w stanie uratować tę perłę wśród okolicznych dworów? Czy zachwyci nas jeszcze swoją urodą w pełni? Mam nadzieję, że tak.
Na końcu mojej fotograficznej relacji umieszczam zdjęcia archiwalne. Nieznany jest mi rok ich wykonania ani ludzie, którzy się znajdują na fotografiach. Może ktoś z Was ich zna? Jeśli tak, chętnie posłucham waszej opowieści :)
Tylko o tym zdjęciu wiem cokolwiek - rok 1920, na zdjęciu napisane "Zygmunt"
gdzie jest to miejsce?
OdpowiedzUsuńOtfinów :)
UsuńPodborze (Breń) obok zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu
OdpowiedzUsuńBlisko, ale nie ;) To nie to miejsce ;) Breń obecnie jest już chyba wyremontowany i użytkowany, to jest Otfinów :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńOtfinow
OdpowiedzUsuń